Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Želva amboinská

14. října 2010 v 22:42 | Staňulii |  DRUHY VODNÍCH ŽELV

Želva amboinská

Cuora amboinensis
želva amboinská
     Želva amboinská patří mezi hojně rozšířený druh v téměř celé Jihovýchodní Asii včetně občasného výskytu na Srí Lance, v assámské části Indie na západě a na několika filipínských souostrovích na východě. Mimo ČR se často řadí i do skupiny tzv. Box Turtles, což jsou želvy s nápadně vysokým krunýřem (viz např. klapavka obecná). Její název byl odvozen od indonéského ostrova s patrně nejhojnějším výskytem těchto želv, ostrova s názvem Ambon.

Rozměry
     Dorůstají 18 až 20 cm, ojediněle i 25 cm.

Základní znaky
     Cuora amboinensis je nejznámnějším a nejčastěji chovaným zástupcem rodu Cuora. Zbarvení je hnědé se žlutými proužky na hlavě a krku. Karapax je hladký a klenutý se žlutým proužkem na okraji. Plastron je pastelově žlutý černými a hnědými skvrnami, u kořene ocasu nevykrojený. Končetiny jsou šedočerné a růžovožluté. Na prstech mají silné drápy a pouze naznačené plovací blánky. Trojúhelníkovitou černou hlavu zdobí výrazný žlutý pruh. Samci i samice dorůstají stejných rozměrů a odlišit je, je složité. Samci mívají výrazně delší, tlustší ocas a proláklý plastron, samičky mívají klenutější karapax.

Chov Želvy amboinské
     Při chovu je důležité si uvědomit, že původní lokací této želvy jsou téměř tropické oblasti. Navíc si želva amboinská ráda vyhledává místa s větším množstvím vody a je tak více "akvatická" než jiní zástupci její semiakvatické skupiny. Proto by měl být objem vody dostatečný (pro dospělého jedince až 150 - 200 l) a teplota vody okolo 31 °C. Mláďata tráví ve vodě podstatně více času, než dospělí jedinci. Jsou to denní živočichové, v noci spí. Teplota by neměla klesnout pod 20°C (i krátký pokles teploty pod 18°C může škodit zdraví). Tento druh nezimuje. Žije 8 a více let (v přírodě i více než 30 let). Neměli bysme zapomenout na silný zdroj tepla a světla a větší prostor pro vyhřívání, vystlaný nejlépe tropickým pískem. Prostředí může být podobné jako např. při chovu agamy či leguána.
     V roce 2000 byla tato želva přidána na seznam ohrožených druhů - Cites II, Eu B, IUNC VU - Vulnerable (Zranitelný).

Potrava
     Jsou to všežravci. Mlaďata želvy amboinské dávají přednost masité stravě, stejně jako většina druhů vodních želv a podobné je to i v pozdějším věku, kdy jde chuť na maso stranou a jídelníček je stále více obohacován rostlinnou potravou. Dá se říci, že želva nemá nijak zvlášť velké nároky na potravu, ve srovnání s ostatními druhy vodních či semiakvatických želv.

Rozmnožování
     V zajetí se dobře rozmnožují (v době páření je třeba dát pozor, samec občas samici zraní), k čemuž dochází ve vodě. Želva amboinská má jednoduchý systém námluv, kdy samec pouze vyleze na samičku, zatlačí drápy na její hlavu a samička, společně se zasunutím své hlavy do krunýře, vystrčí svou zadní část. Pohlavní dospělosti samičky však dosáhnou až mezi pátým a šestým rokem a samci ještě o dva roky později.Samice snáší 3-5 velkých vajec za cca 70 dní po kopulaci. Inkubace trvá při 60-90% vlhkosti a teplotě 24-32°C 76 dní. Vejce může naklást i vícekrát do roka (výjimečně). Neoplodněná vajíčka mají žlutou barvu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nic nevite nic nevite | 18. října 2011 v 10:38 | Reagovat

Mraky chyb v článku. Pohlaví se dá u Cuor snadno poznat, odchov snadný vůbec není, konzultujte chovatele, třeba se něco dozvíte. Jestli řadíte Sternotherus odoratus mezi krabičné želvy, alespo%n, tak to z článku chápu, tak si dojděte k doktorovi pro obkládeček.

2 cheap summer dresses cheap summer dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 15:16 | Reagovat

How are you, I found this web site by on a fluke when I was searching on Google then I came onto your web site. I must tell you that your web site is interesting I love your theme! dont possess the time at the moment to fully look through your sitebut I have bookmarked it. I will come back in a day or two. Thanks for a great site.
http://www.speakdress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama