Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Slušné chování v dopravním prostředku

11. října 2010 v 19:07 | Staňulii |  PRAVIDLA slušného chování
     Tenhle článek by měl pomoci lidem, kteří využívají ke svému cestování zejméha hromadnou dopravu, jako jsou vlaky, autobusy, tramvaje atd. k tomu, aby se vzájemně respektovali a nelezli si na nervy a cesta tak byla pro všechny co možná nejpříjemnější. Zkrátka proto, aby cesta hromadným dopravním prostředkem nebyla utrpením pro většinu z nás. Ruku na srdce, koho v dnešní době zajmá, co si o nás druzí myslí, ale nikdy nevíte, koho potkáte a svým nevhodným chováním si můžete zadělat na malér.

Při nastupování a vystupování

     Obecně platí, že nastupující cestující by měli uvolnit cestu vystupujícím a až poté zahájit nastupování.

Kdy uvolnit místo

     Při cestování respektujeme své spolucestující, především ty, pro které by dlouhé cestování ve stoje mohlo být zvláště nepříjemné (starší nebo nemocní lidé, těhotné ženy). Pokud si sami o uvolnění místa neřeknou, nebojte se je sami oslovit. Chápu, že některé ženy v pokročilém věku si mohou nabídnutí místa k sezení vyložit jako urážku, ale vás to rozhodně do špatného světla nepostaví (maximálně budete vypadat jako praví gentlemani).
      Pokud sami patříte k těm, kterým zdravotní stav nedovolí příliš dlouho stát, nebojte se někoho ze sedících spolucestujících požádat o uvolnění místa. Rozhodně není na místě remcání o "té dnešní mládeži", spíše opět platí pravidlo "líná huba, holé neštěstí".

Hudba, mobil, rozhovor...

     Je jedno, zda jste fanoušky metalu nebo techna, tak či tak si můžete být jistí, že o vaši hudební produkci nemá nikdo ze spolucestujících zájem. Zvláště v poslední době se mezi mládeží cestující ve veřejných doprávních prostředcích rozšířila téměř perverzní záliba v přehrávání hudby nahlas bez sluchátek. Málokdo však ví, že v závislosti na dopravci jde o porušování přepravních podmínek, za které může být uložena pokuta. Pokud tedy dotyčným nestačí upozornění, je možné na takové chování upozornit odpovědnou osobu.
      Kromě poslechu hudby může ostatní rušit také hlasitý rozhovor, ať už s dalšími cestujícími, nebo prostřednictvím mobilního telefonu. Zvažte také, zda by nebylo na místě nastavení diskrétního vyzvánění. Opět je na místě vzájemný respekt a tolerance.

Se zavazadly nebo zvířaty

     Zavazadla by měla být uložena tak, aby nepřekážela a především neohrožovala bezpečnost cestujících. Jistě je rozumné se, zvláště v případě objemnějších zavazadel, ostatních cestujících zeptat, zda jim nevadí.
      Podobně je to i se zvířaty. Přestože nám náš čtyřnohý miláček přijde jako nejmírumilovnější tvor pod sluncem, ostatní mohou mít jiný názor. Pamatujme také na to, že lidé trpí různými fobiemi, a tak je například při cestování ve společném kupé vhodné se zeptat, zda ostatním není vaše zvíře na obtíž.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama