Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Ochrana želv

7. října 2010 v 16:35 | Staňulii |  VODNÍ ŽELVY - CHOV
CITES
     Naprostá většina druhů želv patří do ohrožené skupiny živočichů, kterým hrozí vyhynutí. Hlavní příčinou, jak to bývá i u jiných živočichů a rostlin, je člověk a jeho počínání. Člověk ohrožuje želvy jak přímo, tak i nepřímo. Přímo zejména lovem želv pro jejich chutné maso, které je lahůdkou např. ve Francii nebo také pro různé výrobky ze želvoviny - to lze porovnat s hubením slonů kvůli jejich klům. Nepřímo dochází k vymírání želv jako důsledek např. stále rozrůstajícího plážového turismu - želvy nemají dostatek přírodního prostoru a také znečišťování moří, stále stoupající množství odpadu.
     Jelikož je takto ohrožena obrovská spousta jak živočichů, tak i rostlin, vzniklo několik organizací, které se dali do boje proti jejich nepřátelům. Jednou z těchto organizací je CITES.

CITES - "Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora"

     CITES, úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin. V současné době má úmluva 175 smluvních stran, Česká republika je smluvní stranou od 1.1.1993. Tuto dohodu u nás přesně definuje zákon č. 100/2004 sb. (dříve č. 82/1997 Sb.), který upravuje obchod a související úkony s držením ohrožených živočichů a rostlin.
     CITES funguje tak, že dohodnuté druhy živočichů a rostlin musí mít pro svůj export a import, povolení. Úmluva obsahuje tři kategorie ohrožení - příloh.

     1. Druhy ohrožené vyhynutím, obchod s nimi je povolen pouze za výjimečných okolností. Týká se všech druhů mořských želv.

     2. Druhy, které nejsou přímo ohroženy vyhynutím, ale nemají k tomu daleko. Obchod s nimi je regulován. Do této skupiny patří i suchozemské želvy rodu Testudo.

     3. Druhy, které jsou chráněné určitým smluvním partnerem ve své zemi.

Evropská unie

     EU má v ochraně želv vlastní legislativu,které míry ohrožení se rozdělují na skupiny A, B, C a D.

  Cites:       EU:
    1             A
    2             B
    3             C

     Bohužel ne vždy se kryjí. Stupeň D odpovídá druhům, které nejsou v CITES. Dovoz jedinců těchto druhů do Evropské Unie není nijak omezen, ale monitoruje jeho rozsah. K přeřazení do přílohy A nebo B by došlo, kdyby dovoz jedinců z volné přírody nesouhlasil s ochranou přírody. Celním orgánům je třeba odevzdat předepsané oznámení o dovozu při dovozu jedince na uzemí EU.

     Tento zákon se vztahje nejen na živé exempláře, ale také na jejich mrtvoly a výrobky z jejich těl!

     Registrační list získáte při koupi od původního majitele, při narození mláďat na příslušném úřadě. Dovoz bez povolení příslušného úřadu ČR a země vývozu je nezákonný!

     Prodejce je povinen označit akvárium či klec s exemplářem tabulkou s nápisem "CITES, druh podléhající registraci", předat kupujícímu spolu s živočichem či rostlinou příslušný originál registračního listu a prodej ohlásit odboru životního prostředí.

     Kupující je povinen požádat do 14 dnů od koupě o potvrzení změny majitele na registračním listu CITES odbor životního prostředí (nepleťte si s Ministerstvem životního prostředí).

     Chovatel má povinnost jakékoliv změny - úhyn, koupi, prodej - hlásit do 14 dnů na příslušném okresním úřadě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama