Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Kajmanka supí

8. října 2010 v 17:03 | Staňulii |  DRUHY VODNÍCH ŽELV

Kajmanka supí

Macrochelys temminckii
kajmanka supi
      Tahle želva, je největší sladkovodní želvou na světě. Samci Kajmanky supí mohou dorůstat až 90 cm a vážit až 200 kg. Má velmi silné čelisti a její stisk může způsobit velmi bolestivé zranění i člověku, větší jedinci bez problémů člověku ukousnou prst. Při manipulaci s touto želvou je nutná opatrnost.
     Kajmanka supí žije v jihovýchodní části USA, především na řece Mississippi a jejích přítocích.

Rozměry
     Samci Kajmanky supí dorůstají až 90 cm, samice bývají podstatně menší.

Základní znaky
     Tvar jejího krunýře připomíná brnění z dob dinosaurů. Zbarvení může být různé, vždy je ale tmavé od šedé přes hnědou až k černé. Krunýř i tělo bývá často pokryté řasou. Vyznačují se malým spodním štítem (plastronem) ve tvaru kříže a ocasem delším než polovina těla. Hlava i končetiny jsou kryty štítky. Čelisti jsou na konci výrazně zhanuté a připomínají dravčí zobák. Hlava je velká a kajmanka ji nemůže vtáhnout pod krunýř.

Chov Kajmanky supí
     Chovat ji lze jen v prostorných paludáriích s převahou vodní plochy. Potřebná teplota vody se pohybuje v rozmezí 18 - 28°C. Přes léto může být v teplejší vodě v zahradním jezírku. Většinu času tráví ve vodě, kde nehnutě číhá na svou kořist.
     Číhá-li pod vodou na kořist, otevře do široka čelisti a mezi nimi pohybuje červeně zbarveným jazykem. To je výborné vnadidlo pro ryby. Jakmile lapne po domnělé kořisti, želva sklapne čelisti a rybě není pomoci. Kromě toho chytá kajmanka i jiné obratlovce  a místy napáchá značné škody na malých kachňatech.

Potrava
     Je to výlučně dravec, který se živí převážně rybami, bezobratlími, konzumují i mršiny, obojživelníky a příležitostně i jiné druhy menších želv. V zajetí je možné krmit mletým masem (kuřecím i vepřovým), rybami, malými hlodavci.

Rozmnožování
     Pohlavní zralosti dosahuje cca ve 12 letech. K páření dochází brzy na jaře. K úspěšnému rozmnožení je třeba zajistit želvě přístup k souši s písčitým podkladem daleko od vody (cca 30-50 metrů). Samice staví hnízdo, které vyhrabe v substrátu a klade 10-50 vajec. Hnízdo s vejci nesmí být zatopeno vodou. V závislosti na teplotě trvá inkubace 100-140 dní. V zajetí žijí 20-70 let dle vytvořených podmínek a skladbě potravy, ve volné přírodě až 150 let.
     V mnohých krajích lidé tyto želvy chytají a prodávají na trzích. Také vejce jsou pokládána za pochoutku. Kajmanky dobře snášejí zajetí, a proto je můžeme vidět v zoologických zahradách, kde žijí mnoho let.

Doporučení
     Kajmanky lze chovat v domácích podmínkách, chov zvládnou i začátečníci. Nechovejte více jedinců pohromadě, jsou nesnášenlivé. Kajmanky dorůstají podle velikosti jejich nádrže. Krmte pomocí dlouhé pinzety.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 James James | 1. prosince 2012 v 2:22 | Reagovat

To nemyslíte vážně, že chov kajmanky supí zvládnou i začátečníci??? O_O

2 James James | 1. prosince 2012 v 2:28 | Reagovat

Já chovám 17 let dvě "elegansky", nyní si chci pořídit další želvu nebo želvy (buď želvu pestrou nebo pár některého z druhů klapavek),a i tak bych si na kajmanku supí netroufl.

3 vintage wedding dress vintage wedding dress | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 16:06 | Reagovat

I have read a couple of the blogposts on your blog these few days, and I really like your style of blogging. I bookmarked it to my favorites web site list and will be checking back soon. Pls visit my internet site too and let me know your opinion.
http://www.speakdress.com

4 Karel Karel | E-mail | 22. října 2014 v 22:55 | Reagovat

Já jsem si pořídil kajmanku dravou v 16 letech (v prvním ročníku na střední škole), kajmanku supí o pár let později a oba druhy mi prosperují. Na chov jsou opravdu nenáročné, od roztání ledu na jaře až do opětovného zamrznutí na podzim zvláště kajmanky supí perfektně prosperují v zahradním jezírku a každý rok se nestačím divit, jak zase nabraly :-D , zimování ve sklepě. Supice má radši více teplo, tak je dobré ji tu telou část roku prodlužovat nebo ji nezimvat vůbec, ale třeba oproti matám a dalším tropickým želvám nepotřebují topení a to je u velkých nádrží veliké +. S trochou respektu a nepouštěním dětí k  želvám jsou to opravdu zvířata i pro začátečníky.

5 anna anna | 27. března 2016 v 10:18 | Reagovat

tak určitě profi chov želv.. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama