Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Hygiena

13. října 2010 v 12:51 | Staňulii |  PRAVIDLA slušného chování
     Každý z nás se pohybuje mezi lidmi, někdo míň někdo víc, pro někoho je to koníček a pro někoho nutnost. Setkání s různými lidmi může být příjemným okamžikem, ale dost často se stává, že odpočítáváte sekundy do konce schůzky s člověkem, který jaksi opomíná základní hygienické návyky.
     Určitě se každý z vás už několikrát v životě setkali s lidmi, kteří zapáchali už z dálky a měli jste co dělat, aby jte se nepozvraceli. Nebo např. jste chtěli na pozdrav podat ruku, ale když jste viděli ruce toho druhého, tak jste si to okamžitě rozmysleli...No a přesně proto sem přidámvám tento článek, protože zkrátka některým lidem základní hygienické návyky jsou cizí.
hygiena
     Čistota je nejen půl zdraví, ale i základem lidské komunikace. První dojem dělá u člověka vzhled a vůně, proto kdo trpí např. nadměrným pocením nebo pachem z úst, by se měl podle toho zařídit. Zvýšenou pozornost by měli chrupu věnovat kuřáci. Kromě čištění zubů byste si měli i během dne vyplachovat dutinu ústní např. ústní vodou nebo bylinnými nálevy. Nejvhodnější je heřmánek, mateřídouška, máta a hlavně šalvěj. Rychlou pomocí jsou mentolové pastilky, nevhodné potom sladké bonbony. V případě pocení jsou na místě deodoranty a antiperspiranty, popř. se s tím dá něco dělat lékařským vyšetřením.

     Muž by neměl být cítit potem a žena by měla vonět. V opačném případě ale není vhodné, aby byl jak muž tak žena nadměrně navoněni. I silná a těžká vůně může působit nepříjemně. Ženám a dívkám se doporučuje "vůně svěžesti", to znamená lehká vůně např. z prádla ovoněného aviváží nebo můžete vkládat mezi oblečení do skříně mýdlo či voňavé pytlíčky s bylinkami. Krásně voní např. mateřídouška a levandule. U mužů je příjemná lehká kolínská.

     Účes dotváří vzhled celé postavy, proto by měl být otázkou vkusu. Samozřejmě ve společnosti jsou nepřijatelné neumyté a mastné vlasy. U mužů by měl být i vous důkladně upraven, popř. by měl být oholen dohladka.  

     Za zmínění stojí i péče o nehty na rukou a nohou. Původně byly upravené a dokonalé nehty známkou, že člověk patří k vyšší vrstvě a z dobrých poměrů. V dnešní době, kdy už fyzická práce nehraje takovou roli a společenské postavení je téměř vyrovnané, bychom se měli starat o to, aby naše nehty vypadaly upraveně. Důležité je upravení a čistota nehtů. Pokud dámy používají laky na nehty, měly by sledovat, zda někde nejsou odřené nebo ulámané. U mužů se dívá na čistou nehtů a krátké zastřižení. Samozřejmě toto platí pro nehty na nohou i na rukou. Na péči o nohy se dost často zapomíná.

     A také nesmíme zapomínat na tak často omílané mytí rukou po každém použití toalety a před každým jídlem! Toto není jen výmysl těch, kteří chtějí lidem něco dalšího přikazovat, ale jde nejen o vaše zdraví, ale i o zdraví ostatních lidí. Zabráníte tak šíření nakažlivých a nebezpečných nemocí a vyhnete se nepříjemným zážitkům s těmito nemocemi spojenými.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama