Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Želva nádherná

30. září 2010 v 17:58 | Staňulii |  DRUHY VODNÍCH ŽELV

Želva nádherná

Trachemys scripta elegans

želva nádherná

     Želva nádherná je nejchovanější želva nejen ve světě, ale i u nás. Je to první druh želvy, která kdy byla chována v zajetí.  Tato želva je často chována ve venkovních výbězích a občas se jí daří svým chovatelům uprchnout, proto lze tuto želvu občas zahlédnout i ve volné přírodě u nás. To je však vnímáno jako negativní vliv, vytlačuje tak naší jedinou volně žijící Želvu bahenní.
     Její přirozené životní podmínky jsou klidné zarostlé vodní plochy, které se ři slunečném, počasí rychle zahřívají. Pochází z Ameriky, nejčastěji poblíž řeky Mississippi, na jihu a ve středu USA od nejzápadnějších států po Skalisté hory a v severovýchodním Mexiku.

Rozměry
     15 - 30 cm. Její rozměry závisí na velikosti nádrže, přičemž samičky jsou větší, než samečkové.

Základní znaky
     Typickým znakem je proužek červené barvy po stranách hlavy. Někdy je skvrna i nahoře na hlavě. Proužek je někdy rozdělen na dvě či tři části, jeho odstín je od oranžové po rudou. U některých jedinců proužek úplně chybí. U mladých želv je karapax zbarven jasnými barvami od jasně zelené po žlutou a doplněn výraznou kresbou. V dospělosti se kresba ztrácí a mizí i jasné barvy, mívají olivové až hnědé zbarvení s různými barevnými odchylkami, kresbu kůže si však uchovávají.
     Želva nádherná se často kříží v přírodě se želvami jako želva ozdobná (i v zajetí), což může poněkud ztížit jejich identifikaci. Želvy nádherné jsou první želvy, u kterých byly chovateli vyšlechtěny barevné odrůdy (albíni, pastelové barvy aj.). Končetiny mají plovací blánu a drápy.

Chov Želvy nádherné
     Doporučuje se chov jednoho zvířete, pokud neplánujete potomky. Pozor na zajištění prostoru okolo venkovní nádrže - rády hrabou a často tak chovateli utečou. Nádrž na želvy musí být dostatečně veliká, aby mohli i dospělí jedinci volně plavat. Teplota vody by měla být okolo 25-28 stupňů. V nádrži nesmí chybět souš z kamene či dřeva, dostatečně veliká a hlavně umístěná pod zdrojem světla, aby se zde mohli vyhřívat a sušit, jinak trpí plísněmi.Filtrace je velice důležitá, neboť voda je věčně špinavá a zapáchá. Často se musí vyměňovat.
     Není třeba zazimovat, na druhou stranu želvy chované celoročně venku bez problémů v našich podmínkách přezimují. V době klidu nejedí. V menší nádrži, přikryté třeba korkem umístěné ve sklepě, udržujeme teplotu 10 stupňů po dva až tři měsíce. Vyvarujeme se prudkých změn teploty

Potrava
     Mladé želvy jsou prakticky výhradně masožravé - živí se žížalami, červy, rybím masem nebo speciálními krmivy pro želvy. Postupně, jak rostou budou přecházet na zelené krmivo a stávají se z nich všežravci. Podvýživa je u želv neobvyklá, jsou schopny vydržet dlouhodobý nedostatek příjmu potravy.

Rozmnožování
     Pohlaví želv lze určit podle velikosti, samec bývá menší, dorůstá 15 - 20 cm. Je vybaven dlouhými drápy na předních končetinách. Dále má samec o hodně větší a širší ocas. Samice je větší a otvor kloaky je dále od krunýře. Platí, že by rozměry spolu chovaných jedinců neměly být příliš rozdílné. V období páření se samec dvoří samici - hlavu zatahuje mezi přední končetiny, které vystrčí s drápy namířenými k samici s nimi třepe.
     Pohlavní dospělosti dosahuje ve druhém až třetím roce. Rozmnožuje se začátkem jara. Délka vývoje činí 10-13 týdnů. Počátkem léta si samice vyhrabe nohama hlubokou jámu. Počet nakladených vajec se pohybuje od 5 po 23, typicky 10. Na ně přihrne zadníma nohama písek.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 matěj matěj | E-mail | 2. listopadu 2012 v 7:24 | Reagovat

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli by nestačilo posvítit želvě jenom običejnou žárovkou.
Děkuji. :-?

2 James James | 30. listopadu 2012 v 16:58 | Reagovat

[1]:Mnohem lepší je koupit ve zverimexu speciálně pro terarijní zvířata (spolu i s lampičkou) - kromě tepla tato žárovka prospívá i želvímu zdraví.Pokud je ve zverimexu příliš drahá (což byl i můj případ),tak kupte jednu žárovku a až žárovka "odejde",tak s ní obejděte obyčejné obchody s elektrospotřebiči a zeptejte se,jestli ji neprodávají.Pokud ano tak za mnohem menší cenu (já jsem ji sehnal za 50 kč,ve zverimexu ta stejná stojí 250kč).

3 James James | 30. listopadu 2012 v 17:04 | Reagovat

Jinak dospělou želvu nádhernou (Trachemys scripta elegans)ROZHODNĚ chovejte jednotlivě (při nedostatku místa jsou vzájemně velmi agresivní a způsobují si velmi vážná poranění - vím z vlastní zkušenosti). Pokud dospělé "elegansky" chcete chovat spolu tak musí mít hodně velké akvárium (mj. dostatečně široké), tak aby se při plavání dokázaly mezi sebou vyhnout, a každá musí mít svou vlastní souš.

4 vintage inspired evening dress vintage inspired evening dress | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 13:46 | Reagovat

Youre so right. Im there with you. Your blog is unquestionably worth a read if anybody comes across it. Im lucky I did because now Ive received a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You unquestionably put it in perspective for me.
http://www.speakdress.com

5 klarinka klarinka | 1. srpna 2013 v 16:37 | Reagovat

stacito ja mam zelvu nadhernou a de to :-)

6 zdenek zdenek | E-mail | Web | 23. března 2015 v 6:56 | Reagovat

dobrýden, koupil sem si želvu a potravu pro želvičku a když jí hhodim zmražené patentky tak je nejí delami to takle tři dny 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama