Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Dlouhokrčka australská

28. září 2010 v 12:12 | Staňulii |  DRUHY VODNÍCH ŽELV

Dlouhokrčka australská

Chelodina longicollis
Dlouhokrčka australská
     Dlouhokrčka není u nás zatím tolik rozšířený druh vodní želvy, ale je snadno dostupný. Je to středně velký druh vodních želv, který vyniká svým dlouhým krkem a hlavou, který je mnohdy delší, než krunýř. Dlouhý krk jí umožňuje konat rychlé výpady na kořist v její blízkosti. Využívá ho také ke "šnorchlování" - zatímco sedí na dně pomalu tekoucích řek či potoků nebo v močálech a lagunách, dýchá nosem vystrčeným nad hladinu. Svou hlavu a krk ukrývá do bezpečí tak, že je stočí na stranu mezi břišní a hřbetní krunýř.

Rozměry
     Dlouhokrčky dorůstají 20 - 25 cm (karapax)

Základní znaky
     Karapax (horní část krunýře) má vejčitý tvar. Končetiny mají pět prstů s drápkem a dobře vyvinuté plovací blány. Dlouhokrčky mají velmi dlouhý krk, jehož délka činí někdy až 65% délky krunýře. Jsou to velmi dobří plavci, neustále čilí. Tato želva nezimuje, ale její životní cyklus má klidové fáze, kdy se přijímání potravy sníží na minimum.

Chov Dlouhokrčky
     Paludárium nemusí být příliš velké (dle velikosti chovaného jedince), hloubka vody by měla odpovídat cca 80% délky želvy aby se mohla pohodlně nadechnout. Ideálnější je menší souš, kam může vylézt. Ve vodě je ideální vytvořit úkryt z plovoucího předmětu. Nezapomeneme na zdroj tepla a světla - UV žárovku, pod kterou se želva bude slunit a hřát. Na kvalitu vody není příliš náročná, ale vodu je třeba pravidelně měnit, aby nedošlo k zaplísnění krunýře. Filtrace není nutná.

Potrava
     Patří k velkým jedlíkum, přičemž za potravou činí prudké výpady pomocí dlouhého ohebného krku. Nepatří rozhodně mezi želvy, kterým je vhodné podávat potravu přímo z ruky, pokud jim nechceme jednorázově zpestřit jídelníček.
     Dává přednost živočišné potravě - vnitřností, žížaly, hmyz, malé ryby (které obratně loví), filé. Vhodné je přidávat vitamíny ve speciálních krmivech pro vodní želvy. Strava musí být pestrá už od mládí, jinak si zvyknou na jednotvárné krmení a v dospělosti nechtějí jiné přijímat.

Rozmnožování
     Rozmnožují se kladením vajec. V zajetí je odchov vzácnější, ale možný. Samice klade 6-24 vajec s křehkou skořápkou do hnízda, které vyhrabe v noci v písku. Za několik týdnů se narodí mláďata, která potřebují přístup k vodě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nic nevim nic nevim | 7. března 2011 v 15:15 | Reagovat

Nepiste prosim o necem o necem nic nevite. Zajimalo by me treba kde tenhle druh sezenete kdyz je podle vas snadno dostupna. Filtrace není nutná? Ukousne vám prst?

2 staňulii staňulii | 14. března 2011 v 17:25 | Reagovat

[1]: Pokud jsem Vás tímto článkem pohoršila, ze srdce se omlouvám...Celý tento blog je pojatý spíše pro informaci nezkušeným "chovatelů" želv, pokud by se chtěli o chovu konkrétní želvy dozvědět více, existuje celá řada odborné literatury. Pokud mám v článku chyby, jsem samozřejmě ráda ža každý odborný názor. Děkuji za pochopení.

3 nevite opravdu nic nevite opravdu nic | 18. října 2011 v 10:31 | Reagovat

Musím se přidat k první reakci. Pokud o tom nic nevíte, raději nic nepište. Ten váš běžný druh v čechách opravdu není prakticky k sehnání. Tyhle želvy se skoro nesluní, filtrace je vhodná a dál už nemám sílu. Tenhle článek je úplně na nic.

4 clouseau clouseau | E-mail | 29. listopadu 2012 v 23:44 | Reagovat

[3]:víte o chovu dlouhokrček víc než je běžně uváděno na podobných stránkách nebo jen mlžíte :-)? Sháním nějaké informace, ale všude je citován jen tento odstavec, který asi poprávu kritizujete. Dík C.

5 jakub jakub | E-mail | 30. prosince 2012 v 20:42 | Reagovat

zdravím já bych se potřeboval na neco zeptat o želvach dlouhokrčkach ,,já totiž jednu mám je rozhodně větší než mate na obrazku a proto se ptam jak se dá zjisty jesty je to samice nebo samec a kde bych sehnal tu truhou aby byl stoho párek ,,,a jak mam zjisti jestly ma pak v sobe vejce a jak to mam udelat aby si udelala to hnizdo s písku a nakladla tam ty vejce ,,však žije ve vode ne? vetšinou a muže byt v zimě v terariu s vodou a v lete v jezírku?dekuji předem za odp:a mužete my pak odepsat raději na mejl?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama