Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Co možná nevíte...

25. září 2010 v 17:27 | Staňulii |  VODNÍ ŽELVY - CHOV

     Tady je pár zajímavostí, rad a návodů, které možná nevíte a měli byste znát.

želvíci

     Vodní želvy dorůstají velikosti, podle možností jejich ubikace, tzn. že nemůsí dorůst jejich maximální velikosti uváděné v literatuře, pokud nemají dostatek prostoru.

     Zamezte pobytu želviček v průvanu! Ten jim velmi škodí. Nenechte své želvičky lézt doma po zemi, nedávejte žalvárium na okno.

     Zamezte přístupu jiných zvířat k vašim želvám, zejména psům a kočkám, mohli by je ošklivě poranit nebo dokonce zabít.

     Výšku vodní hladiny určime jednoduše. Změříme délku krunýře nejmenší želvičky a vynásobíme dvěmi - to by měla být optimální hladina - ne nižší. Želvy jsou dobrými plavci (až na některé druhy), proto jim dopřejte prostor.

     Krmení podávejte želvičkám výhradně do vody. Pokud chcete zamezit znečištění nádrže, můžete zvolit ke krmení zvláštní nádobu (nedoporučuje se v prvních dnech, když si želvičku pořídíte, musí si nejprve zvyknout na nové prostředí a na vás)

     Chov vodní želvy není krátkodobá záležitost! Mohou se dožít velmi vysokého věku - až 60 let.

     Většinu druhů vodních želv se nemusí zimovat. Je to čistě individuální záležitost, poznáte to podle chování želvy. Pokud je pořád aktivní a žere - zimovat se nemusí. Mladé želvy nezimujeme vůbec.

     V době rychlejšího růstu zejména na začátku života se želvám můžou odlupovat kousky kůže. Je to zcela normální záležitost.
     Zdravá želva má tvrdý rovnoměrně utvářený krunýř, pouze čerstvě vylíhlá mláďata mají krunýř měkký - při správném krmení a dostatku UV záření ztvrdne do několika týdnů. Jak krunýř pravidelně roste, tak se odlupuje svrchní vrstva štítků. Částečně odchlíplé štítky můžete sloupnout, ale  jen pokud  to  jde  lehce. Nikdy  je nestrhávejte silou - pokud nejdou,  tak pod nimi ještě není zcela utvořen štítek nový. Krunýř je sice tvrdý, ale přesto je citlivý a želva přes něj vnímá, živá tkáň je těsně pod zrohovatělými štítky.

     Na dno nádrže dáváme spíše hrubší písek nebo štěrk, aby se želvám nemohl dostat pod krunýř.

     Želvičky často brouzdají po dně a občas naberou do tlamičky i kamínky. Je to normální jev, protože hledají zbytky potravy a zabíjejí tím čas. Potravu spolknou a kamínky vyplivnou zase zpět.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 cart cart | 11. ledna 2011 v 1:59 | Reagovat

ahoj mas peknej web furt hledam neco o zelvickach a kazda nova rada dobra mnoho uspechu v chovu zelv :-)

2 stanulii stanulii | E-mail | Web | 23. ledna 2011 v 10:15 | Reagovat

[1]: Ahojky, hrozně moc děkuju a jsem ráda, že ti moje rady aspoň trochu pomohly, od toho ty stránky mám :) Omlouvám se za pozdní reakci, ale mám poslední dobou moc práce :(

3 yellow bridesmaid dresses yellow bridesmaid dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 11:28 | Reagovat

I like this article keep up the good work.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama