Vzkazy nebo dotazy mi můžete zanechat v Návštěvní knize

Chov - obecně

25. září 2010 v 19:39 | Staňulii |  VODNÍ ŽELVY - CHOV

Základní poznatky o chovu vodních želv

Želvárium
     Základem je mít dostatečně velké želvárium. Želvárium je kombinace akvária/terária, tzn. část zabírá voda a část souš. Každá vodní želva potřebuje prostor. Čím více jedinců, tím větší prostor musejí mít, to platí jak o vodě, tak o souši. Pro jednoho dospělého obyvatele postačí prostor o velikosti zhruba 70x40x30 cm, pro více želv úměrně větší. Také záleží jaký druh vodní želvy máte a kolik cm dorůstá.
     Souš neboli ostrůvek by měl být tak velký, aby se na něj všechny želvy pohodlně vešly, bez toho, aby musely lézt přes sebe.

Možné řešení želvária:
Výška hladiny
     Většina vodních želv, až na vyjímky (např. Klapavky) jsou dobrými plavci. Nechte je proto tuto jejich schopnost využít. Minimální výška hladiny vody by měla být dvojnásobkem délky krunýře nejmenší želvy, kterou v želváriu chováte. Můžete však vody přidat i více, nemusíte mít strach, že se vaše želvička utopí. Pokud nejsou zvyklé mít vyšší hladinu, přivykejte je na to postupně.

Dekorace
     Vodní želvy nejsou nároční tvorové. V rámci zachování čistoty by bylo ideální do želvária nedávat nic, kromě ostrůvku na slunění. Ale to z estetického hlediska nevypadá hezky a pokud máte svou želvičku aspoň trochu rádi, určitě jí dopřejme alespoň něco z jejího přirozeného prostředí.
     Na dno nádrže dáme jemný štěrk nebo hrubší písek - želvička si v něm bude často hledat zbytky potravy. Musíte ale počítat s tím, že se vám pak dno bude daleko hůř čistit.
     Můžete využít všelijaké rostlinky a kořeny nebo kameny. Z vlastní zkušenosti mám v želváriu jen pár plovoucích rostlin, ty se tak rychle nezanášejí a pod nimi se tak moc netvoří řasy.
     Nejdůležitějším prvkem je souš - ostrůvek. Ten můžete vytvořit pomocí větví, kamenů, nějaké nádoby nebo můžete zakoupit speciální želvárium se skleněným ostrůvkem. Tu poslední možnost jsem měla i já, ale želvy absolutně odmítaly na ten osrůvek chodit, tak jsem ho odstranila a udělala jsem jim přírodní ostrůvek z velkého kamene. Na tom se moc rádi vyhřívají.

Umělý ostrůvek pro želvy
Úkryt pro želvy
úkryt pro želvy
Teplota vody
    Velmi záleží na druhu chované želvy, ale většinou je ideální teplota 24 - 26°C. Takovou teplotu udržíte jedině s akvarijním topítkem, které vřele doporučuji. Tím zabráníte kolísání teploty např, při otevření okna, při výpadku topení aj. Při této teplotě vám nebudou želvy zimovat, protože tak mají po celý rok léto a budou velmi aktivní. Teplotu ale můžete samozřejmě snížit, ale musíte dát pozor na nachlazení. V létě topítko potřebovat nebudete, teplota vzduchu (a tedy i vody) je většinou sama o sobě dost vysoká.
     Pozor byste si měli dát na to, jaké topítko si pořídíte. K želvám doporučuji speciální nerozbitné topítko, protože želvy do něj mohou snadno narazit a rozbít ho a mohly by se ošklivě poranit. Také byste měli dávat pozor, aby větší želvy nepřekousaly přívodní kabely.

S tímto topítkem mám dobré zkušenosti (topítko s termostatem):
Topítko
Osvětlení
     Želvy nejsou náročné na osvětlení, ale důležité je, aby měly dostatečný zdroj tepla směrovaný na souš, kam se chodí pravidelně vyhřívat.  Postačí vám obyčejná žárovka (ne spořivá - není to dostatečný tepelný zdroj!), popřípadě opatřením stínění, tím docílíte nasměrování většího množství tepla na jedno místo. Já osobně používám speciální osvětlení s UVA i UVB zářením pro terarijní živočichy (Repti-Glo). Podporují jejich růst, chuť k jídlu a je to zdroj vápníku, který je důležitý pro správný růst krunýře. Dobré je také pořídit si spínací zásuvku nebo časovač (cca 300Kč), který vám ušetří mnoho práce, docílíte tak pravidelného osvětlení a vaše želvičky budou spokojené.

Speciální žárovky které používám v mém želváriu:
žárovky
Žárovka se stínítkem - vhodná k umístění nad ostrůvek:
osvětlení
Výměna vody
     Je důležitá pro udržení celkové čistoty želvária a zdraví želv. Obecně platí, čím více vody, tím déle vydrží, čím více želv, tím častěji se musí měnit. Doporučuji měnit alespoň jednou týdně část vody - odsát odkalovačem zbytky a nečistoty ze dna a jednou za 2 - 3 týdny (dle potřeby i častěji) kompletně vyměnit všechnu vodu a pořádně vymýt veškerou techniku a dekoraci. K výměně vody používáme akvaristické hadice, odkalovací zvony, kýbl a zákon gravitace (vytvoření spádu). Odpadá tak nošení velkého akvária do koupelny. Dále doporučuji použít škrabky na vodní kámen a nečistoty, které se rádi na skle usazují.
     Důležité je také nechat vodu dostatečně dlouho odstát a nechat ustálit teplotu. Vodovodní voda totiž obsahuje pro želvy škodlivé látky, které se po chvilce z vody vyprchají. Vodu je Také možno ošetřit různými přípravky. Osobně používám želví kondicionér - Želvík, ten dodává do vody pro ně potřebný vápník. Vydrží zhruba měsíc, ale želvičky si ho oblíbili jako delikatesu, takže  mi vydrží zhruba týden.

Takto probíhá výměna vody:
výměna vody
Filtrace
     Někdo by mohl namítat, že filtr u želvy není důležitý. Ale právě naopak. Vodní želvy jsou všeobecně známí čuníci, kteří dokáží velmi rychle zaneřádit vodu. Aby jste tomu předešli, nebo alespoň o pár dní posunuli výměnu vody, použijte výkonný filtr a zapněte jej na vyšší výkon. Filtr se musí pravidelně čistit pod tekoucí vodou. Když by i tato varianta nepomohla, můžete použít různé prostředky na likvidaci bioodpadu. Nedoporučuje se je však kombinovat a vždy postupujte podle návodu na použití!

Filtr, který používám, je velmi výkonný:
filtr
Umístění želvária
     Stanoviště terária nebo akvária, ve kterém mají být chovány želvy, musí splňovat některé požadavky. Akvárium by mělo stát na světlém místě, ale nemělo by na něj celý svítit slunce, protože se především špatně větratelná terária snadno přehřejí. Mělo by stát na tichém místě ne těsně vedle televize nebo hi-fi zařízení. V místě, kde stojí terárium by neměl být průvan, pozor na místa u oken a dveří na balkón, která se mohou při větrání sama otevírat a zavírat.

Převážení želvy
     Protože vodní želvy dýchají  jako my plícemi, při delším nuceném  setrvání pod vodou, bez možnosti  se nadechnout,  se utopí. Transport  želv proto nikdy nesmí probíhat ve vodě. Na převážení použijte plastovou krabici. Mláďata rychle vysychají, proto je třeba na dno umístit mokrý molitan nebo hadřík. Dospělé jedince můžeme nechat zcela na suchu i několik hodin. Při  převážení  je  třeba  pamatovat na  to,  že  želvy  si neumí  sami  regulovat  teplotu,  proto  je v zimě  transportujte v polystyrenových boxech, do kterých umístíme např. plastovou  láhev naplněnou teplou vodou (pozor ať želvu při transportu nezraní). Příliš vysoká teplota je samozřejmě také nebezpečná.

Zimování
     Jelikož nemám se zimovám žádné zkušenosti, uvádím zde informace, které jsem vyčetla z internetu, neručím tedy za jejich obsah.

     Některé druhy vodních želv zimují v době kdy teplota vody začne dlouhodobě klesat pod 15°C a to tak, že se částečně zahrabou na dně vodní plochy/řeky. Ve stádiu hibernace jim srdce tluče jednou za několik minut a spotřebují jen minimální množství kyslíku, které jim obstarají speciální buňky na ocasu (resp. zadku) přímo z vody. V tomto stavu vydrží i několik měsíců.

     1. Pokud chováte želvy v akváriu a udržujete vyšší teplotu vody, tek želvy nezačnou zimovat vůbec. Při nižší teplotě zpravidla leží na dně akvária, mají zavřené oči a spí, přestanou žrát, jen občas se vylezou ohřát na ostrůvek.
     2. Při chovu venku, vyčkejte, kdy teploty v noci začnou padat pod 10°C, což odpovídá zhruba měsíci říjnu. Teď máte 2 možnosti:
        a) Nechat je zimovat ve venkovním jezírku - musí být dostatečně hluboké, aby se na dno, kde spí želvy, nedostal led. Je nutné pravidelně vysekávat otvor do ledu, aby se do vody dostal kyslík. Je to pro želvy risk, záleží na tom, jak moc je tuhá zima.
       b) Zimovat je ve sklepě - vytáhnout je ze dna jezírka, kde už začínají usínat a dát je do lavoru/kýblu naplněného vodou a ten pak dát do sklepa, kde je stabilní teplota 5-10°C.


   Na jaře, kdy teplota začne zase stoupat nad 15°C (cca březen-duben), tak kýbl nechávejte venku (ve stínu, aby nedošlo k prohřátí moc rychle), dokud se želva neprohřeje a nezačne se v kýblu sama hýbat. To ji vytáhněte a dejte do jezírka.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 GUGA GUGA | Web | 25. září 2010 v 19:40 | Reagovat

Ahoj , súrne potrebujem tvoj hlas !!

Kde ? : http://m-i-l-e-y-f-a-n-s.blog.cz/1009/sonc-5-kolo-finale

Za koho : Holly Marie Combs

P.S. som fo finale  takže moc vĎaka za hlasy ! :-)  :-D  8-)  :-P  :D

2 lukáš lukáš | E-mail | Web | 3. března 2012 v 18:00 | Reagovat

ahoj může být rybička u želvy nebo ne.????

3 Monika Monika | 22. července 2012 v 16:10 | Reagovat

[2]: může, ale želva ji uloví a slupne jako malinu :)

4 denissa123456 denissa123456 | E-mail | 6. srpna 2012 v 0:03 | Reagovat

ahoj :) mojim želvičkám je asi půl roku... můžou se už rozmnožovat??? :-)

5 James James | 1. prosince 2012 v 2:35 | Reagovat

[4]: Určitě ne,to jsou ještě "předškoláci" ;-)

6 Petra Petra | E-mail | 5. ledna 2013 v 9:05 | Reagovat

Ahoj, mám asi půlroční želvičky. Ve vodě mám topení (27-28 stupňů), a nad kamenem mám osvětlení s UVA žárovkou. Mám časovač a svítím jim dohromady 4 hodiny denně (od 8:00 do 21:00). Stačí jim to? Měla bych jim svítit i v noci? Díky za rady. ;-)

7 petite bridesmaid dresses petite bridesmaid dresses | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 15:39 | Reagovat

Informative summary, saved the blog for hopes to read more!
http://www.speakdress.com

8 Lenka Lenka | E-mail | 17. února 2013 v 10:16 | Reagovat

Ahoj, prosím také o radu :). Mám dvě již dospělé želvy a nyní dvě topítka - jedno vytopí na 23st. druhé na 28, které je pro ně lepší /abych je neuvařila! :-( Moc díky

9 Helena Helena | E-mail | 30. dubna 2013 v 19:42 | Reagovat

Dobrý den ,prosím o radu.V pondělí,jsme vyčistili jezírko a vytáhli z bahna želvu.Dala jsem jí do lavoru do sklepa.Jak poznám,jestli hibernuje(zda je živá)a jak mám postupovat dál???Díky za odpověď.

10 Lucia Patvarická Lucia Patvarická | 9. června 2013 v 17:01 | Reagovat

Dobrý den mám dotaz, jelikož mám vodní želvy poprvé, tak bych ráda věděla co žerou?! vím že maso a malé rybičky ale co dál už fakt nevím...děkuji Patvarická :-D

11 lucie lucie | E-mail | 10. února 2015 v 20:57 | Reagovat

má být kryt želvária zavřený?

12 lucie lucie | E-mail | 10. února 2015 v 21:49 | Reagovat

jak pijou vodní želvy?        děkuji

13 maybury maybury | Web | 20. června 2015 v 11:46 | Reagovat

půjčky do výplaty plzeň :-D

14 Vojta Vojta | E-mail | 25. srpna 2015 v 14:22 | Reagovat

Chci se zeptat, jestli musím mit na zelváriu poklop nebo ne

15 stela stela | Web | 6. října 2016 v 2:59 | Reagovat

online pujcka pred výplatou mělník :-|

16 mi mi | 15. října 2016 v 11:12 | Reagovat

:-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!

17 MickeyMick MickeyMick | 15. října 2016 v 11:13 | Reagovat

také bych se chtěl zeptat jak nebo kolikrát želvičku krmit : :-)  :-)  :-)  :-?

18 CoreyCot CoreyCot | E-mail | Web | 18. března 2018 v 20:39 | Reagovat

Kudos. Awesome stuff.

19 Denisa Denisa | E-mail | Včera v 20:26 | Reagovat

Dobrý den, mám doma dvě vodní želvičky ráda bych se zeptala co to znamená když po sobě lezou. Jedna vleze na druhou a tak na sobě lehávajì. :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama